Wybieramy krzesła - Artecubo

Wybieramy krzesła

6 maja, 2017

Gdy myślimy o krzesłach we wnętrzu mieszkalnym, kojarzymy je najczęściej ze stołami – o tych pisaliśmy w poprzednim odcinku. Jednak czy stół faktycznie oznacza zawsze obecność krzeseł – i odwrotnie? Różnie z tym bywa…

Krzesło z niskim oparciem na papirusach egipskich

Wielu naszych Klientów potrzebuje dobrych, stabilnych i eleganckich stołów, aby jeść przy nich posiłki – to główna funkcja tego mebla. W XVIII w. stoły pojawiały się nie tylko w pałacowych jadalniach, lecz także w dworskich kuchniach, gdzie służyły za główny blat roboczy. Przyrządzano na nich kotlety, lepiono pierogi i siekano warzywa – często siedząc  na drewnianych, prostych krzesłach. Tutaj służba spożywała posiłki. Stoły w pałacowych pokojach były też manifestacją zamożności gospodarza. Podobnie funkcjonowały siedziby mieszczańskie, gdzie reprezentacyjny stół znajdował się w pokoju jadalnym, a roboczy – w kuchni. W domach wiejskich stół był niewielki i stał przy oknie. Po 1945 r. w polskich kuchniach chłopskich nastąpiła istotna zmiana aranżacyjna – stoły przesunęły się na środek pomieszczenia. Wraz z nimi pojawiły się komplety krzeseł.

Krzesło, jako sprzęt z oparciem służący do siedzenia jednej osoby, przysługiwał dawniej wyłącznie najzamożniejszym lub najszlachetniej urodzonym osobom, świeckim i duchownym. Krzesło z zaczątkiem oparcia pojawia się już na egipskich papirusach. Dopiero w k. XIX w. oraz szczególnie po II wojnie św. krzesło rozpowszechniło się na tyle, że pojawiło się w nieomal każdym mieszkaniu i domu. O prestiżu siedziska decydowało jego oparcie. Przodkiem krzeseł były stołki pozbawione oparcia, na których siedzenie prowokowało do zgarbionej pozycji pleców. Oparcie pozwalało na przyjęcie godnej i reprezentacyjnej pozycji, co podkreślało ważność siedzącego.

Bolesław Chrobry na obrazie Jana Matejki

Wyprostowanie pleców (=wyprężenie torsu!) połączone z podparciem rąk oznaczało już tylko jedno: władzę. Tak narodził się fotel i… tron. Jednak najwcześniejsze przedstawienia książąt i królów ukazują ich nie na fotelach, lecz na stojąco lub na koniach. Służyło to prezentacji wysokiego urodzenia i męstwa, a także kosztownej zbroi i równie drogiego konia, głównych atrybutów rycerza (jak współcześnie strój i samochód).

Stylistycznie krzesła stanowią wyjątkowo bogatą kolekcję. Sposób doboru i aranżacji krzeseł może być jednym z głównych sztuczek wnętrzarskich, bez względu na to, czy urządzamy mieszkanie, biuro, teatr, czy otwarty plac. Krzesła tworzą nastrój i bezpośrednio wpływają na zachowanie ludzi – szerzej rozwija to proksemika. W ten sposób działają na nas wszystkie siedziska, które zachęcają do siadania i zatrzymania się na dłużej. Krzesła mają to oddziaływanie silniejsze niż taborety kojarzone bardziej z krótkotrwałym przysiadaniem. Poszczególne modele krzeseł powodują bardzo różnorodne skojarzenia i inaczej działają na stojących.

Krzesło FLEX dostępne u nas na zamówienie / prod. włoska: Presotto

Krzesło Flex produkcji włoskiej firmy Presotto, której meble sprzedajemy, oferuje niesamowicie szerokie możliwości w dopasowaniu krzeseł do wnętrza. Dopasowanie nie musi być jednolite – Flex pojawić się może w różnych wersjach kolorystycznych i materiałowych, ponieważ tapicerka może być wykonana z tkaniny, skóry ekologicznej lub skóry naturalnej.

 

Krzesło SEDIA CHLOE dostępne u nas na zamówienie / prod. włoska: Presotto

Krzesło IRIS dostępne u nas na zamówienie / prod. włoska: Presotto

Krzesło Sedia Chloe (również prod. Presotto dostępne u nas) utrzymane jest natomiast w ciemny, kameralnym nastroju. Zupełnie inną aranżację umożliwia krzesło Iris z włoskiej kolekcji Presotto, dostępnej w naszym Studio. Iris może na zamówienie otrzymać rozmaite pokrowce, zwane przez niektórych naszych Klientów sukienkami. Pozwala to szybko i łatwo zmienić całkowicie wystrój jadalni.

Krzesła wydaja się meblem stałym pod względem gabarytów. Nic bardziej mylnego! U nas możecie zakupić też krzesła, które rosną wraz z użytkownikami. Ta specjalna opcja dostępna jest np. do pokojów dziecięcych. Wszak dzieci również spożywają posiłki i lubią to robić w swoim gronie przy własnym, dziecięcym stole. Nic prostszego, jak im to umożliwić – z nasza pomocą 🙂 W dorastaniu dzieci wszelkie okazje do zasiadania przy stole pełnią bardzo ważną funkcję społeczną – dzieci uczą się zwyczajów domowych, poznają rówieśników i dorosłych, a także mogą przy stolach wykonywać wiele innych czynności, jak np. rysować, czytać, odrabiać zadania szkolne, czy grać w planszówki. Do tych wszystkich zajęć potrzebne są wygodne i bezpieczne krzesła rosnące wraz z dziećmi. Dzięki temu zakup mebli może odbywać się nawet raz na kilkanaście lat. W tym kontekście stół i komplet krzeseł to meble wielofunkcyjne, o wiele bardziej prospołeczne od jednoosobowego biurka stojącego najczęściej przy ścianie – w rezultacie dziecko siedzi tyłem do swojego pokoju i wszystkich osób w nim przebywających. Stoły, przy których może usiąść na raz kilka osób, są więc rozwiązaniem sprzyjającym integracji rówieśniczej.

Na zdjęciu po lewej widzicie właśnie takie krzesła. Możecie je obejrzeć i kupić w naszym Studio Artecubo. Napiszemy o nich więcej w jednym z kolejnych odcinków, a póki co zapraszamy do kontaktu z naszym projektowym Studio Artecubo.

c.d.n.

 

Tagi: , , , , , , , , , ,

Facebook