Kuchenne powroty do przeszłości - cz. 1 - Artecubo

Kuchenne powroty do przeszłości – cz. 1

8 marca, 2016

Historia kołem się toczy – nie tylko fortuna. Dawne rozwiązania kuchenne wracają dziś w zmodernizowanej formie.Takie nawiązania do przeszłości dotyczą oczywiście nie tylko kuchni, ale też odzieży, samochodów, mebli, czy architektury.

Kuchnie_powroty_cz1 1W przypadku kuchni zauważalne są  trendy średniowiecza, a nawet czasów przedchrześcijańskich. Dawne zwyczaje kuchni chłopskiej i słowiańskiej stają się teraz bardzo modne. Wielu naszych Klientów interesuje się rustykalnymi meblami.W odpowiedzi na te potrzeby projektujemy im wnętrza o takim charakterze, jednak nie skupiając się tylko na ornamencie. Zwracamy uwagę na autentyczne, stare meble, ale także na sposoby jedzenia posiłków … Stare meble zestawiamy często ze stylistyką hi-tech i trzeba przyznać, że te stylistyczne hybrydy wyglądają  czasem bardzo efektownie. Surowe, „chłopskie” akcenty biorą w cudzysłów poważne, wyrafinowane kompozycje, wprowadzają dozę przypadkowości i antyformalizmu.

Nie chodzi tylko o naturalne surowce i prostotę wykonania. Zauważalne są powroty do dawnych aranżacji wnętrz i nawiązywanie do starych stylów jedzenia. Wraca się do wspólnych form jedzenia „z jednej Kuchnie_powroty_cz1 2miski”, ale w zmodernizowanej formie. Biesiadnicy nie jedzą już łyżkami z jednego, wspólnego naczynia, jak dawniej w wiejskich chałupach 😉 Nawet w miastach formuła fondue, modna w latach 80. i 90., odeszła w zapomnienie. Obecnie coraz częściej uczestnicy wspólnych obiadów nakładają sobie potrawę z jednego półmiska, ale na indywidualne talerze. Coraz częściej porzuca się formułę podawania odrębnych porcji przygotowanych wcześniej w kuchni, bo nikt nie ma ochoty bawić się w domu w służbę, a kuchnia wrasta na powrót w przestrzeń tzw. pokoju dziennego. Kucharka domowa nie ukrywa się już za ścianą (z ewentualnym niewielkim „okienkiem podawczym”, jak w modernizmie), ale gotuje popijając wino i śmiejąc się wraz z gośćmi. Obecnie króluje biesiadowanie. Ta formuła jest bliższa dawnemu service à la française polegającemu na jednoczesnym zastawieniu stołu wszystkimi potrawami na pięknych półmiskach. Nakładanie porcji z jednego półmiska symbolizuje dzielenie się wspólnym posiłkiem, pełni więc rolę integrującą. Często biorą w tym udział dzieci (to wspaniale!). Zauważalny jest też inny sposób traktowania dzieci, nieświadomie nawiązujący do tradycji wiejskich: separuje je przy odrębnym stole, tyle, że dzisiaj w imię swobody, a nie z powodów magicznych, jak dawniej.

Kuchnie_powroty_cz1 4Powroty do formuł dawnej aranżacji wnętrz przejawiają się także w innych kategoriach. Wydzielenie pomieszczenia kuchni, typy mebli, ich surowiec – to tylko niektóre z nich. Jak sądzicie, na czym siadano dawniej przy stole? Jaką długość miały łóżka? Dlaczego dzieci jadały osobno i spały na przypiecku? Dlaczego w oknach wiesza się firanki, a na parapetach stawia lampiony i kwiaty? O tym napiszemy w kolejnych odcinkach …

Tagi: , , , , , , , , , ,

Facebook