Lato na podłodze - Artecubo

Lato na podłodze

6 sierpnia, 2017

Pogoda latem jest czasem taka, że chce się położyć na chłodnej podłodze i zapomnieć o upale choćby na chwilę. Zwyczaj leżenia na podłodze należy obecnie do tych, które powszechnie odrzuca się ze względu na tzw. „niestosowne zachowanie”. Leżenie na podłodze lub ogólnie mówiąc „na ziemi” jest odbierane raczej negatywnie: albo jako wybryk dziecka, albo jako oznaka omdlenia, albo jako zachowanie kojarzone z bezdomnością.

Zauważyliście, że nawet w prywatnych domach rzadko który rodzic zachęca dzieci do leżenia na podłodze, prawda? Fizjologicznie nie ma w tym nic złego, tym bardziej, jeśli podłoga jest czysta i przyjemna w dotyku. Odbiór takiej pozycji jest jednak mocno subiektywny i uzależniony od sytuacji, m.in. od temperatury otoczenia i sposobu spędzania czasu. W tradycyjnej kulturze typu ludowego (a więc wiejskiej) na Słowiańszczyźnie leżenie na podłodze miało ważką rolę. Podłoga to etymologicznie coś, co leży i na czymś się leży. Leżąc na podłodze ludność wiejska nawiązywała kontakt z Matką Ziemią. Zauważcie, że zmarłych na podłodze nie kładziono – oni należeli do sfery niebios i podziemia. Kładziono ich więc dawniej na deskach uniesionych nad podłogą.

Leżenie na podłodze jest obecne w wielu rytuałach rozmaitych kultur, nie tylko na naszym obszarze. Czasami jest oznaką uległości i pokuty (np. „leżenie krzyżem” w kościele). Rozłożyć na łopatki oznacza w polszczyźnie ujarzmić, upokorzyć, pokonać – wizualizacją tego stanu jest leżenie na plecach na podłodze, czyli pozycja uległości. Innym razem leżenie na podłodze jest oznaką silnych związków z Ziemią, co jest obecne w rytuale pokładzin w ramach dawnych, tradycyjnych obrzędów weselnych w Polsce. Jak wszystko w kulturze, tak i leżenie na ziemi jest mocno ambiwalentne – oceniane pozytywnie lub negatywnie. Obecnie w przestrzeni publicznej przypisuje się je osobom z marginesu społecznego. Dlatego leżenie na podłodze pozostaje objęte przestrzennych tabu: na podłodze nie wypada leżeć, bo tak czynili lub czynią tylko ludzie wykluczeni. Wynika to również z wcześniejszych, pozytywnych skojarzeń: leżenie na podłodze przypisuje się swobodzie, nieskrępowaniu, spontaniczności i wiekowi dziecięcemu, a więc… porządkowi Natury. Osoba funkcjonująca w porządku Kultury nie powinna tego praktykować, chyba że w ramach ściśle określonego i usankcjonowanego obrzędu.

W zimie, gdy szukamy ciepła, niemiła jest nam posadzka z płyt kamiennych lub ceramicznych, która w czasie upałów przynosi wspaniałe orzeźwienie. Wykładzina dywanowa przyjemnie mości stopy w czasie mrozów, ale w lecie potrafi doprowadzić do szału kogoś, kto marzy o zimnej i gładkiej powierzchni. Różnice w odbiorze dywanu z włókien naturalnych (np. wełna, bawełna) i syntetycznego są kolosalne, ale wyczuwalne tylko dla nielicznych, szczególnie z problemami alergicznymi. Drewno zachowuje się rozmaicie w zależności od gatunku oraz sposobu i faktury wykończenia.

Są też podłogi, które nie mają tak ścisłego związku z odbiorem temperatury, a bardziej z teksturą: kokosowe lub sizalowe plecionki są świetnym podłożem masującym spód stóp, ale dla osób nieprzyzwyczajonych do chodzenia boso bywają one trudne do zaakceptowania, bo „drapią”. Na takich plecionkach niewygodnie siedzi się bez poduszek, chyba że ktoś lubi ornamenty odciśnięte na udach 🙂 Tutaj rozwiązaniem jest plecionka miękka, wykonana z innych włókien, niż te naturalne i szorstkie, tj. kokos lub sizal. Dywany wykonane z włókien wełnianych z domieszkami włókien syntetycznych pozwalają uzyskać efekt plecionki będąc jednocześnie miękkimi dla łokci i kolan.

Jak widzicie, wybór odpowiedniej podłogi ma znaczenie dla naszego codziennego życia. Wszystkie te materiały podłogowe tworzą we wnętrzach bardzo zdecydowaną atmosferę. Jeśli planujecie dopiero wybór materiału na podłogę w Waszym domu, to spieszymy z podpowiedzią i zapraszamy do nas na konsultacje wnętrzarskie albo całkowity projekt wnętrz. W każdym naszym projekcie podłogi zawsze stanowią jeden z podstawowych wątków projektowych. Podłogi dopasowujemy do Państwa oczekiwań, trybu życia, a tym samym zwyczajów użytkowania wnętrza mieszkalnego.

Tagi: , , , , , , , ,

Facebook