P jak Pie(ka)rnik - odc. 2. - Artecubo

P jak Pie(ka)rnik – odc. 2.

28 grudnia, 2018

Piernik upieczony w dobrym piekarniku, to prawdziwa uczta dla podniebienia. W okresie PRL-u pierniki wypiekano w domowych warunkach w zwykłych piekarnikach wmontowanych w tzw. kuchenki, o których wspomnieliśmy w poprzednim odcinku naszej pie(ka)rnikowej opowieści (tutaj).

Standardowa kuchenka XX wieku stała na podłodze, więc piekarnik znajdował się w jej dolnej strefie, a żeby go otworzyć, trzeba było kucnąć lub schylić się. Ten fakt spowodował rewolucję: odłączenie piekarnika od płyty i przeniesienie do wyżej, aby schylanie i kucanie były niepotrzebne. Liczył się ruch i czas. W restauracjach te dodatkowe ruchy zabierały czas, a jak wiadomo potrawy muszą być szybko wydane na stoły. Wprawdzie gimnastyka w kuchni przydaje się, a ciągłe stanie niestety męczy, jednak klienci zdecydowanie wolą podniesione piekarniki. Zwiększa to też możliwość obejrzenia potraw, a także ich ekspozycję – wraz z piekarnikiem – w kulinarnych programach telewizyjnych. Osoby uczące gotowania musiałyby chować się stale za blatem, co nie było dobrze widziane, więc… podniesienie piekarników zachwyciło wszystkich i mało kto wyobraża sobie dziś powrót do stanu poprzedniego.

NOWOCZESNE PIEKARNIKI W ARTECUBO

Rozmiar nowoczesnych piekarników Elextrolux bywa różny, w zależności od pożądanej zabudowy, ale zwykle jest dużo mniejszy od dawnych pieców i kuchenek. Taki piekarnik ma kształt prostopadłościanu o wymiarach ok. 60x60x60 centymetrów. Takie urządzenie można łatwo wkomponować w zabudowę kuchni – profesjonalnie zajmujemy się tym w naszym Studio Artecubo.

Piekarnik tradycyjny produkcji włoskiej firmy Electrolux dostępny na zamówienie w naszym Studio Artecubo

Do wypieków pierników, a także innych ciasteczek i ciast, doskonale nadają się piekarniki tradycyjne, których usytuowanie i montaż w Państwa kuchniach projektujemy w naszym Studio Artecubo we Wrocławiu. Dla naszych Klientów zamawiamy je wu włoskiej firmy Electrolux. Główna fabryka Electrolux zlokalizowana jest regionie Friuli – Wenecja Julijska, w prowincji Pordenone, w której aktywnie działa Slow Food Condotta del Pordenonese. Z przedstawicielami tego Convivium spotykamy się czasami, jako przedstawiciele Conviviów Slow Food Dolny Śląsk i Slow Food Breslavia. Wszyscy w różny sposób wspieramy ruch Slow Food International.

Imponujące są parametry piekarnika Electrolux, który możecie u nas zamówić. Wypiekanie pierników przebiega wyjątkowo szybko i wygodnie: zakres temperatur: 50°C – 250°C, pojemność użytkowa: 57 litrów, wymiary (WxSzxG): 590x594x560mm, całkowity pobór mocy: 2500 W. Zapraszamy do naszego studia projektowego we Wrocławiu, abyśmy mogli pięknie wkomponować piekarnik w Państwa kuchnię.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,

Facebook