Średniowieczny Stół Slow w Artecubo - Artecubo

Średniowieczny Stół Slow w Artecubo

11 lutego, 2019

Ponownie zapraszamy do naszego Studia, tym razem w sobotę 16 lutego o g. 17 (zakończenie o g. 19) przy ul. Stawowej 1/1 we Wrocławiu (róg Stawowej i Kościuszki, wejście od Kościuszki). Bilety można zakupić online poprzez link: KLIKNIJ.

Zapraszamy do udziału w prezentacji zorganizowanej przez nas wspólnie z kooperatywą Conviviów Slow Food Dolny Śląsk i Slow Food Breslavia działających w sieci Slow Food International. Prezentacja poświęcona będzie średniowiecznej kuchni we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, a poprowadzi ją Anna Rumińska, antropolog kultury i jedzenia oraz architekt. Dołączcie do spotkania w ramach nowego cyklu spotkań „Średniowieczny STÓŁ SLOW w Artecubo„, aby wspólnie zagłębić się w smakach i zapachach wrocławskiego i śląskiego średniowiecza. Członkowie kooperatywy Conviviów Slow Food Dolny Śląsk i Slow Food Breslavia posiadający ważną kartę ID mają tańszy bilet wstępu. Wśród uczestników warsztatu sobotniego nt. średniowiecznej kuchni Wrocławia i Dolnego Śląska rozlosujemy wejściówki dla dwóch osób na targi ogrodnicze Gardenia Posen 2019 w Poznaniu w dniach 21-23 lutego br. – dzięki uprzejmości Szkółka Słowińscy w Lądzie, która jest sponsorem tej zielonej niespodzianki

Uczestnicy dowiedzą się, jak, co i gdzie jadano dawniej we Wrocławiu i w (Dolnym) Śląsku, co pojawiało się na jadalnych meblach (czy faktycznie były to stoły?), co było dostępne w śląskich ogrodach warzywnych, co w ogóle było uznawane za warzywo, a także co znaczy STÓŁ SLOW, co to jest bioróżnorodność oraz co było dawniej żywnością, a nie jest nią teraz (i odwrotnie)? Częścią spotkania będzie też atrakcyjna degustacja kilku potraw inspirowanych wrocławską i śląską kuchnią średniowieczną. Potrawy przyrządzone będą m.in. z warzywami nieuprawnymi, tzw. dzikimi roślinami jadalnymi, które jadano powszechnie w przeszłości. Produkty podarowane będą przez najbardziej aktywnych członków edukacyjnych kooperatywy Conviviów Slow Food: Annę Rumińską, Annę i Bolesława Szlączków, Katarzynę Koncewicz, Bartłomieja Bogdańskiego i innych.
 
Każdy uczestnik otrzyma upominki: przepisy kulinarne na potrawy z warzywami nieuprawnymi, tzw. chwastami jadalnymi lub dzikimi roślinami jadalnymi. Do degustacji zostaną użyte dobre, czyste, uczciwe, sezonowe lub naturalnie utrwalane, dolnośląskie produkty od lokalnych rolników i przetwórców, m.in. produkty zarejestrowane w wyjątkowej Arce Smaku Slow Food International / Slow Food Ark of Taste.
 
Partnerzy:
Chwastozercy Anna Rumińska
Studio Artecubo Iwona Toka
Gospodarstwo Mandala Katarzyna Koncewicz
Sad rodzinny Owoce Lutyni Anna i Bolesław Szlączka
Browarnia Sobótka Górka Bartłomiej Bogdański
Szkółka Słowińscy Krzysztof Słowiński
 
Patron Medialny:
***

Facebook