Stół potrzebny od zaraz - Artecubo

Stół potrzebny od zaraz

7 lutego, 2017

Czy wiecie, że dawniej we Wrocławiu nie zawsze jedzono przy stole? Jako mebel do spożywania posiłków stół ma genezę miejską i dworską. Znany jest od starożytności, wystarczy przypomnieć apostołów, których nazwa związana jest z miejscem lub obiektem stojącym: apostoł: gr. apóstolos (ἀπόστολος) – wysłannik, apo – w oddali, stelleinstel – stać. Nazwa „apostoł” odwołuje się więc do Stołu Pańskiego i Ostatniej Wieczerzy uwiecznionej przez Leonarda da Vinci. Najpewniej nie był to autentyczny, długi stół, ale raczej deski ułożone na kilku koziołkach, stosownie do potrzeb biesiady trzynastu osób.

Fot. 2. Włoski stół Brioso, prod. MIDJ

Fot. 2. Włoski stół Brioso, prod. MIDJ

W poprzednich odcinkach pisaliśmy o współczesnej modzie na autentyczne, stare meble wiejskie stosowane w tzw. stylu rustykalnym. Aranżacja wnętrza wiejskiej izby była dawniej taka, że jej środek pozostawał pusty, a wszystkie meble stały pod ścianami w ściśle określonych miejscach i w ustalonej zależności względem siebie. W XIX w. we wsiach wokół Wrocławia i na całym Śląsku, Lubelszczyźnie, Podhalu, Kurpiach oraz w ówczesnym woj. wieluńskim stół stawiano naprzeciwko wejścia do głównej izby (tzw. komory), przy oknie we frontowej ścianie budynku, po przekątnej względem pieca (kuchni kaflowej). Nad stołem wisiał rząd świętych obrazów. Po II wojnie św. zmiana jako pierwsza dokonała się w Wielkopolsce i na Pomorzu: stół przesunięto, wzorem mody mieszczańskiej, na środek izby.

13_Stoly_ilus_3_Portofino_MIDJ

Fot. 3. Włoski stół Portofino, prod. MIDJ

Dziś, jako architekci wnętrz, nie wyobrażamy sobie domu lub mieszkania bez stołu jadalnego. Często zachęcamy naszych Klientów do takiej aranżacji, jeśli sami tego nie sugerowali. W wielu domach takiego stołu po prostu nie ma – jest natomiast kino domowe i stolik kawowy z fotelami i sofą. Stół zawsze wytwarza pozytywne wibracje we wnętrzu. Może być wielofunkcyjny,. jak dawniej: można przy nim popijać poranną kawę, czytać świeżą gazetę, odrabiać lekcje, grać w planszówki, obierać ziemniaczki, malować wielkanocne pisanki, kroić warzywa na sałatkę, rozmawiać o problemach i sukcesach, czytać, pisać oraz… jeść i pić, czyli biesiadować. Stoły, które mamy dla Państwa w naszej ofercie, spełniają wszystkie te funkcje, w dodatku mogą zmieniać swoje rozmiary. We Wrocławiu i na Dolnym Śląsku jesteśmy tym bardziej związani tradycją wymiarowej elastyczności stołów, ponieważ to właśnie w naszym regionie powstał w 1879 r. pierwszy na świecie rozsuwany stół, do czego wrócimy w kolejnych odcinkach.

13_Stoly_ilus_4_Zeus_MIDJ

Fot. 4. Włoski stół Zeus LG, prod. MIDJ

Dzięki swojej konstrukcji oferowane przez nas stoły mają stosunkowo subtelną konstrukcję przy wysokiej odporności blatu na zginanie, bo jest to podstawowa cecha wytrzymałościowa istotna przy długich stołach. Do dawnej tradycji stołów krzyżakowych nawiązuje stylistycznie włoski stół Brioso MIDJ (Fot. 2) i Portofino MIDJ (Fot. 3). Zeus LG MIDJ (Fot. 4) przypomina swoim wyglądem typowy, drewniany stół karczmiany, tyle że… ze szklanym blatem. Konstrukcja stolika bambusowego była inspiracją dla projektantów stołu Pechino MIDJ (Fot. 5).

13_Stoly_ilus_5_Pechino_MIDJ

Fot. 5. Włoski stół Pechino, prod. MIDJ

Niektórzy z Państwa wolą stoły bardziej tradycyjne, inni nowoczesne, a są też tacy, którzy preferują całkowicie nowatorskie rozwiązania. Nasza stołowa oferta spełnia wszystkie te oczekiwania. Mamy też stoły cięższe w wyglądzie, które sprawiają wrażenie solidniejszych, a mają takie same parametry wytrzymałościowe, jak stoły o lekkiej konstrukcji. Przykładem jest włoski model Star (Fot. 6) – silna, masywna konstrukcja z drewna klejonego, którą można zamówić w rozmaitych wymiarach. Zupełnie odmienne w charakterze są stoły z linii Zaffiro – czworoboczne (Fot. 7), okrągłe (Fot. 8) lub o innym kształcie, stosownie do Państwa zamówienia. Bazą tego modelu są dwie asymetryczne metalowe nogi z szerokich płaskowników, które dzięki swojej geometrii zapewniają stabilność konstrukcji i wszechstronność kształtów.

13_Stoly_ilus_6_Star_Presotto

Fot. 6. Włoski stół Star, prod. Presotto

13_Stoly_ilus_7_Zaffiro_Presotto

Fot. 7. Włoski stół Zaffiro w wersji prostokątnej, prod. Presotto

13_Stoly_ilus_8_Zaffiro_Presotto

Fot. 8. Włoski stół Zaffiro w wersji okrągłej, prod. Presotto

 

 

 

 

 

 

 

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Facebook