Szkło w projektowaniu wnętrz - Artecubo

Szkło w projektowaniu wnętrz

18 grudnia, 2015

Bardzo lubimy szkło artystyczne we wnętrzach… Nie tylko dekoracyjne, ale i użytkowe. Lubimy także akcesoria szkło ozdobnewnętrzarskie wykonane ze szkła, a nawet części budowlane, np. ściany lub podłogi… Dzięki współpracy z artystami-szklarzami oraz profesjonalnymi firmami szklarskimi możemy Państwu zaoferować szkło do projektowanych przez nas wnętrz mieszkalnych, biurowych lub usługowych. Jednak… zacznijmy od małej formy, czyli od naczyń. Zapraszamy Państwa do naszego Studia, abyśmy usiedli wspólnie przy szklanym stole o jakże „poetyckiej” nazwie Raptor…

Szklo_Tyc-Witwicka_Magdalena 2Czy nacie Państwo pâte de verre? Jest to jedna z technik stapiania szkła należąca do grupy metod określanych jako cast (odlew). Polega na scalaniu kruszonego szkła odpowiednim spoiwem i ponowne stapianie. Technikę tę stosuje wrocławska artystka, Ewa Rossano, której rzeźba z brązu „Kryształowa Planeta” stoi przy wschodnim krańcu ul. św. Antoniego we Wrocławiu. Stosują ją także inne wrocławskie artystki-szklarki, np. Katarzyna Harasym czy Magdalena Tyc-Witwicka, absolwentki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, których szklane naczynia możecie zakupić w naszym studio. Katarzyna Harasym specjalizuje się też w upcyklingu szklanym – tworzy nowe naczynia wykorzystując szkło drzwiowe popularne w latach 70. minionego stulecia. Natomiast Magdalena Tyc-Witwicka często stosuje technikę zgrzewania i stapiania, która ma zastosowanie właśnie w pâte de verre.

Szkło dmuchane jest plastyczne tylko wtedy, gdy jest bardzo gorące. Po zakończeniu procesu dmuchania oraz po schłodzeniu stajeSzklo_Harasym_Katarzyna się ono twarde i nieplastyczne. Skruszenie go i ponowne scalenie na drodze wypału w piecu pozwala formować je w różne kształty, a także nadawać mu zaskakujące tekstury (ang. kiln-forming). Technikę pâte de verre wynaleźli starożytni Egipcjanie, ale po wynalezieniu prostszych technik odeszła ona w zapomnienie aż do przełomu XVIII i XIX w., gdy dzięki wykopaliskom archeologicznym odkrył ją Francuz Henry Cros. Współcześnie stosuje ją i bada artystka-szklarka z Kiaru, Walaa Hamed Mohamed Hamza, której prace prezentowane były na początku grudnia w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Jednym z jej trzech promotorów jest prof. Kazimierz Pawlak, zasłużony wrocławski artysta-szklarz, który zdobywał szliwy mistrzowskie w pracowni słynnego artysty, prof. Zbigniewa Horbowego. Naczynia przez niego projektowane mogliście u nas niedawno oglądać.

Tagi: , , ,

Facebook